Przejdź do głównej treści
Kierunek DzierganieZrób Mi Mamo

3 min czytania

22 kwietnia 2024

Jak radzić sobie ze stresem? Poznaj 6 sposobów na redukcję stresu

Czujesz, że przytłacza Cię codzienność? Ciężko Ci się zrelaksować i zaczynasz odczuwać niepokój, smutek, czy lęk? A może często łapiesz infekcje i już nie wiesz jak sobie z tym poradzić?

Jeśli na którekolwiek pytanie, twoja odpowiedź brzmi “TAK” to podpowiem Ci jaki może być tego powód i jak sobie z tym radzić.

Autor publikacji

Jestem Magdalena i będę Cię wspierać w drodzę do wyznaczonych celów!

Więc jaki może być powód takiego samopoczucia?

Najczęściej jest to stres, który towarzyszy nam na co dzień i jest czymś czego nie możemy się pozbyć. Dlaczego?

Może zacznijmy od tego czym on jest z bardziej biologicznego punktu widzenia.

Stres to naturalna reakcja organizmu na występujące zagrożenie. Jest dla niego sygnałem, że dzieje się coś złego i trzeba pobudzić działanie wszystkich funkcji, aby móc odpowiednio zareagować tzw. “walcz albo uciekaj”. W przypadku naszych przodków była to bardzo przydatna reakcja, mająca wpływ na ich przetrwanie w niebezpiecznym środowisku.

To po co nam on teraz?

W dzisiejszych czasach działa to na nas trochę inaczej. Stres ma swój naturalny proces: pobudzenie, reakcja i rozładowanie. Jeśli nie pomija się żadnego z tych kroków to ma on wtedy pozytywny wpływ.

A w sytuacjach takich jak presja czasu przy jakimś projekcie lub publiczne wystąpienie, daje mobilizację do działania i sprawia, że wszystko idzie po naszej myśli. Chociaż dla niektórych nawet w takich sytuacjach nie jest on czymś dobrym.

Jednak tutaj stres jest krótkotrwały i po zakończeniu projektu lub wystąpienia następuje rozluźnienie organizmu.

Z drugiej jednak strony rozwój technologiczny sprawił, że dopływa do nas masa różnych bodźców.

One natomiast pobudzają nasz organizm, a my nie jesteśmy w stanie w jakikolwiek sposób zareagować. A dlaczego? Bo najczęściej są to sytuacje, które widzimy lub słyszymy w telewizji lub internecie. A to uniemożliwia nam reakcję więc organizm nie może rozładować napięcia, czując, że musi być gotowy na ewentualne zagrożenie. Czyli naturalny proces stresu zostaje zaburzony, a to prowadzi do negatywnych skutków, które są odczuwane w całym organizmie. Dodatkowo dochodzi do tego ciągły pośpiech i presja społeczeństwa, co prowadzi do chęci sprostania wszystkim narzuconym sobie wymaganiom.

Skutki długotrwałego stresu

Więc co jeśli stres występuje zbyt długo i nie chce ustąpić?

Prowadzi to do tego, że czujemy “coś jest nie tak”. Co chwile łapie nas jakaś infekcja lub pojawiają się negatywne objawy w różnych częściach naszego ciała. Zmniejsza się komfort naszego życia, czujemy niepokój, smutek a nawet lęk. A to powoduje, że dodatkowo się stresujemy bo nie wiemy co się dzieje.

I tak dochodzimy do stresu napędzającego się stresem i tkwimy w tym nieskończonym przytłoczeniu i niemocy. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak najszybciej zacznij działać!

Wiadomo samemu to zawsze ciężko się zmobilizować żeby coś zmienić, ale może spróbujmy wesprzeć się nawzajem.

Podsunę Ci 6 sposobów na redukcję stresu i może przejdziemy przez to razem

Sen - wyśpij się

Długotrwały stres często powoduje kłopoty ze snem lub bezsenność natomiast brak dobrego snu jeszcze bardziej nasila odczuwanie stresu. I wpadamy tutaj w błędne koło. Więc co zrobić żeby to przerwać?

Ważne jest żeby spać przynajmniej 7-8 godzin dziennie, jednocześnie pamiętając o tym żeby kłaść się o podobnych porach. Ale co gdy stres powoduje, że ciężko nam zasnąć?

Po pierwsze ważne jest unikanie jakiegokolwiek ekranu przynajmniej godzinę przed snem. Wszelkie ekrany czy to komputera, telefonu czy telewizora emitują niebieskie światło, które zaburza produkcję substancji odpowiedzialnej m.in. za odczuwanie senności, czyli melatoniny. Wiadomo teraz są różne sposoby i funkcje żeby to światło ograniczyć, ale tutaj nie chodzi tylko o to. Korzystając z takich urządzeń narażamy się na wszelkie bodźce, które stymulują nasz mózg, a to znowu napędza wspomniane wcześniej błędne koło. Więc pozwól sobie odciąć się od tych wszystkich przytłaczających informacji i poświęć ten czas sobie. Możesz wykonać relaksujące ćwiczenia oddechowe lub rozciągające np. jogę. Dobrym sposobem jest też zafundowanie sobie ciepłej kąpieli. Pamiętaj również o tym, żeby nie jeść przynajmniej 2-3 godziny przed snem. Pozwól swojemu organizmowi wypocząć w pełni.

Dziennik - uporządkuj myśli

Dobrą metodą na stres jest zapisywanie wszystkiego co przeplata się w naszych głowach. Pozwala to uwolnić się od negatywnych odczuć i myśli. Dlatego zacznij prowadzić dziennik i zapisuj w nim wszystko to co pojawia się w Twojej głowie. Od razu poczujesz się jakbyś zrzuciła z siebie zbędny balast. Możesz zapisywać tam różne przemyślenia i obawy oraz wydarzenia i towarzyszące im emocje. Jak i również opisywać sytuacje z przeszłości, które wywoływały u Ciebie stres i ustalić sobie plan jak w podobnej sytuacji sobie z nim poradzić.

Ćwiczenia - poruszaj się

Regularna aktywność fizyczna redukuje odczuwany stres i polepsza samopoczucie. Tak naprawdę wystarczy nawet 30 minut dziennie, żeby obniżyć poziom hormonów stresu. Ważne jest też żeby wybrać ćwiczenie, które lubimy żeby jeszcze dodatkowo nie męczyć się robiąc coś czego nie chcemy. Możesz wybrać jazdę na rowerze, bieganie czy pływanie. Ale równie dobrze sprawdzi się 30 minut spacerowania. Tylko pamiętaj, że jest to chwila dla Ciebie i staraj się robić to bez telefonu.

Rozmowa - wygadaj się

Gdy przytłacza Cię codzienność i nie radzisz sobie z narastającym stresem to jest to odpowiedni moment żeby się wygadać. Zadzwoń, a najlepiej spotkaj się z bliską Ci osobą i powiedz jej jak się czujesz. Pamiętaj, że jeśli już nie dajesz rady to nic złego i nie bój się prosić o pomoc. Zawsze spojrzenie innej osoby może pokazać Ci lepszą perspektywę tego co Ty widzisz tylko w negatywnym świetle. Często dobrze jest też oderwać myśli od tego wokół czego ciągle krążą. Dlatego warto też po prostu porozmawiać na zupełnie inny temat, np. gdzie chciałabyś spędzić następne wakacje. I pamiętaj, że jeśli już nie dajesz rady to po prostu porozmawiaj ze specjalistą. Nie jest to powód do wstydu czy deklaracja Twojej słabości. A wręcz przeciwnie, w ten sposób pokazujesz, że masz odwagę walczyć o siebie i swoje szczęście.

Czytaj - rozluźnij umysł

Czytając twoja uwaga i myśli skupiają się na tym co czytasz i zaczynają odrywać się od codziennych problemów. A wtedy Twój umysł, a potem cały organizm rozluźnia się. Dlatego też regularne czytanie skutecznie zmniejsza intensywność odczuwania stresu i poprawia samopoczucie. Nie chodzi tutaj tylko o książki, możesz czytać wszystko co Cię interesuje np. ciekawe artykuły, poradniki czy nawet przepis na dobry obiad. Czytaj więc codziennie przez minimum 6 minut, pamiętaj jednak żeby robić to w ciszy. Ten zdrowy nawyk może zredukować stres nawet o 60%.

Dzierganie - zrelaksuj się

Dobrym sposobem na redukcję stresu jest znalezienie takiego zajęcia, które nas relaksuje i jednocześnie sprawia przyjemność. Dlatego poszukaj czegoś dla siebie, pomyśl co mogłoby sprawić, że poczujesz się lepiej i po prostu zacznij to robić.

Dla mnie jednym z takich zajęć jest właśnie dzierganie, czyli tworzenie rękodzieła na drutach lub szydełku. Dla wielu osób, w tym dla mnie, jest ono pewnego rodzaju medytacją. A w przeciwieństwie do tej typowej medytacji, nauczyć się dziergać jest dużo łatwiej.

A jak już umiemy to robić to po prostu znajdujemy wygodne miejsce bierzemy do ręki druty lub szydełko i relaksujemy się przy każdym kolejnym rządku. A po skończeniu projektu przychodzi do nas satysfakcja i duma z ukończonego własnoręcznie projektu, która dodatkowo poprawia nasze samopoczucie.

Podsumowanie

Jak już poznałaś wszystkie te sposoby to czas zacząć działać! Oczywiście nie musisz zacząć od razu robić wszystkiego na raz, spróbuj na początek wybrać sobie jeden punkt i wprowadzić go w życie. A później po trochę wprowadzać kolejne i kolejne, w miarę swoich możliwości. Efekt może nie będzie natychmiastowy i będzie to wymagało od Ciebie pewnej dyscypliny, bo ważna jest regularność. Ale gwarantuje Ci, że po pewnym czasie zobaczysz że jest coraz lepiej, a te zdrowe nawyki zakorzenią się w Twoim życiu i już nawet nie będziesz musiała o tym myśleć.

Pięknego dnia pełnego kreatywności podczas dziergania na szydełku lub drutach!

Magdalena

Blog pełen pasji i inspiracji

Zanurz się w artykuły pełne wartościowych porad i nowinek z zakresu dziergania i szydełkowania.

3 min czytania

Jak radzić sobie ze stresem? Poznaj 6 sposobów na redukcję stresu

Czujesz, że przytłacza Cię codzienność? Ciężko Ci się zrelaksować i zaczynasz odczuwać niepokój, smutek, czy lęk? A może często łapiesz infekcje i już nie wiesz jak sobie z tym poradzić?

Jeśli na którekolwiek pytanie, twoja odpowiedź brzmi “TAK” to podpowiem Ci jaki może być tego powód i jak sobie z tym radzić.

Przejdź do bloga