Przejdź do głównej treści
Kierunek DzierganieZrób Mi Mamo
Zdjęcie przedstawia kobietę noszącą kremowy, dziergany sweter z długimi rękawami. Kobieta unosi obie ręce, zakrywając twarz: jedna z rąk jest zgięta w łokciu, a druga wyciągnięta w górę. Tło zdjęcia jest jednolite i neutralne.

3 min czytania

22 kwietnia 2024

Jak radzić sobie ze stresem? Poznaj 6 sposobów na redukcję stresu

Czujesz, że przytłacza Cię codzienność? Ciężko Ci się zrelaksować i zaczynasz odczuwać niepokój, smutek, czy lęk? A może często łapiesz infekcje i już nie wiesz jak sobie z tym poradzić?

Jeśli na którekolwiek pytanie, twoja odpowiedź brzmi “TAK” to podpowiem Ci jaki może być tego powód i jak sobie z tym radzić.

Autor publikacji

Jestem Magdalena i będę Cię wspierać w drodzę do wyznaczonych celów!

Więc jaki może być powód takiego samopoczucia?

Najczęściej jest to **stres**, który towarzyszy nam na co dzień i jest czymś czego nie możemy się pozbyć. Dlaczego?

Może zacznijmy od tego czym on jest z bardziej biologicznego punktu widzenia.

Stres to naturalna reakcja organizmu na występujące zagrożenie. Jest dla niego sygnałem, że dzieje się coś złego i trzeba pobudzić działanie wszystkich funkcji, aby móc odpowiednio zareagować tzw. “walcz albo uciekaj”. W przypadku naszych przodków była to bardzo przydatna reakcja, mająca wpływ na ich przetrwanie w niebezpiecznym środowisku.

**To po co nam on teraz?**

W dzisiejszych czasach działa to na nas trochę inaczej.
Stres ma swój naturalny proces: **pobudzenie, reakcja i rozładowanie**.
Jeśli nie pomija się żadnego z tych kroków to ma on wtedy pozytywny wpływ.

A w sytuacjach takich jak presja czasu przy jakimś projekcie lub publiczne wystąpienie, daje mobilizację do działania i sprawia, że wszystko idzie po naszej myśli.
Chociaż dla niektórych nawet w takich sytuacjach nie jest on czymś dobrym.

Jednak tutaj stres jest krótkotrwały i po zakończeniu projektu lub wystąpienia następuje rozluźnienie organizmu.

Z drugiej jednak strony rozwój technologiczny sprawił, że dopływa do nas masa różnych bodźców.

One natomiast **pobudzają** nasz organizm, a my nie jesteśmy w stanie w jakikolwiek sposób **zareagować**. A dlaczego? Bo najczęściej są to sytuacje, które widzimy lub słyszymy w telewizji lub internecie. A to uniemożliwia nam **reakcję** więc organizm nie może **rozładować** napięcia, czując, że musi być gotowy na ewentualne zagrożenie. Czyli naturalny **proces stresu** zostaje zaburzony, a to prowadzi do negatywnych skutków, które są odczuwane w całym organizmie. Dodatkowo dochodzi do tego ciągły pośpiech i presja społeczeństwa, co prowadzi do chęci sprostania wszystkim narzuconym sobie wymaganiom.

Zdjęcie przedstawia kobietę siedzącą na ciemnej, drewnianej podłodze. Ma na sobie gruby, beżowy sweter oraz ocieplacze na dłonie i nogi. Przed kobietą znajduje się otwarty laptop, który leży na wiklinowym pufie, a jej ręce spoczywają na klawiaturze. Zdjęcie jest zrobione z góry.

Skutki długotrwałego stresu

Więc co jeśli stres występuje zbyt długo i nie chce ustąpić?

Prowadzi to do tego, że czujemy “coś jest nie tak”. Co chwile łapie nas jakaś infekcja lub pojawiają się negatywne objawy w różnych częściach naszego ciała. Zmniejsza się komfort naszego życia, czujemy niepokój, smutek a nawet lęk. A to powoduje, że dodatkowo się stresujemy bo nie wiemy co się dzieje.

I tak dochodzimy do stresu napędzającego się stresem i tkwimy w tym nieskończonym przytłoczeniu i niemocy. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak najszybciej zacznij działać!

Wiadomo samemu to zawsze ciężko się zmobilizować żeby coś zmienić, ale może spróbujmy wesprzeć się nawzajem.

Podsunę Ci 6 sposobów na redukcję stresu i może przejdziemy przez to razem

Sen - wyśpij się

Na zdjęciu przedstawione śpiące dziecko, które przytula misia zrobionego na szydełku. Dziecko ma ubraną brązową koszulkę.

Długotrwały stres często powoduje kłopoty ze snem lub bezsenność natomiast brak dobrego snu jeszcze bardziej nasila odczuwanie stresu. I wpadamy tutaj w błędne koło. Więc co zrobić żeby to przerwać?

Ważne jest żeby spać przynajmniej 7-8 godzin dziennie, jednocześnie pamiętając o tym żeby kłaść się o podobnych porach. Ale co gdy stres powoduje, że ciężko nam zasnąć?

Po pierwsze ważne jest unikanie jakiegokolwiek ekranu przynajmniej godzinę przed snem. Wszelkie ekrany czy to komputera, telefonu czy telewizora emitują niebieskie światło, które zaburza produkcję substancji odpowiedzialnej m.in. za odczuwanie senności, czyli melatoniny. Wiadomo teraz są różne sposoby i funkcje żeby to światło ograniczyć, ale tutaj nie chodzi tylko o to. Korzystając z takich urządzeń narażamy się na wszelkie bodźce, które stymulują nasz mózg, a to znowu napędza wspomniane wcześniej błędne koło. Więc pozwól sobie odciąć się od tych wszystkich przytłaczających informacji i poświęć ten czas sobie. Możesz wykonać relaksujące ćwiczenia oddechowe lub rozciągające np. jogę. Dobrym sposobem jest też zafundowanie sobie ciepłej kąpieli. Pamiętaj również o tym, żeby nie jeść przynajmniej 2-3 godziny przed snem. Pozwól swojemu organizmowi wypocząć w pełni.

Dziennik - uporządkuj myśli

Na zdjęciu widzimy uśmiechniętą kobietę o brązowych, rozpuszczonych włosach. Siedzi po turecku na szarej sofie, trzymając w dłoniach książkę lub notes oraz długopis. Jest ubrana w gruby, brązowy sweter i łososiowe spodnie. Tło za nią jest biało-szare.

Dobrą metodą na stres jest zapisywanie wszystkiego co przeplata się w naszych głowach. Pozwala to uwolnić się od negatywnych odczuć i myśli. Dlatego zacznij prowadzić dziennik i zapisuj w nim wszystko to co pojawia się w Twojej głowie. Od razu poczujesz się jakbyś zrzuciła z siebie zbędny balast. Możesz zapisywać tam różne przemyślenia i obawy oraz wydarzenia i towarzyszące im emocje. Jak i również opisywać sytuacje z przeszłości, które wywoływały u Ciebie stres i ustalić sobie plan jak w podobnej sytuacji sobie z nim poradzić.

Ćwiczenia - poruszaj się

Zdjęcie przedstawia kobietę stojącą na krawędzi chodnika z rozłożonymi rękami. Kobieta ma na sobie brązowy sweter ze wzorem na rękawach i różowe spodnie. w tle znajduje się ceglana ściana po lewej stronie i budynek z białymi ścianami oraz wieloma oknami po prawej.

Regularna aktywność fizyczna redukuje odczuwany stres i polepsza samopoczucie. Tak naprawdę wystarczy nawet 30 minut dziennie, żeby obniżyć poziom hormonów stresu. Ważne jest też żeby wybrać ćwiczenie, które lubimy żeby jeszcze dodatkowo nie męczyć się robiąc coś czego nie chcemy. Możesz wybrać jazdę na rowerze, bieganie czy pływanie. Ale równie dobrze sprawdzi się 30 minut spacerowania. Tylko pamiętaj, że jest to chwila dla Ciebie i staraj się robić to bez telefonu.

Rozmowa - wygadaj się

Na zdjęciu znajdują się dwie uśmiechnięte kobiety, które patrzą na siebie. Kobiety stoją przed drewnianymi drzwiami, obie maja na sobie grube swetry. Kobieta po lewej stornie nosi beżowy sweter, czapkę z pomponem i ciemne dżinsy, a osoba po prawej jasny sweter i opaskę na głowę oraz jasne, podarte dżinsy.

Gdy przytłacza Cię codzienność i nie radzisz sobie z narastającym stresem to jest to odpowiedni moment żeby się wygadać. Zadzwoń, a najlepiej spotkaj się z bliską Ci osobą i powiedz jej jak się czujesz. Pamiętaj, że jeśli już nie dajesz rady to nic złego i nie bój się prosić o pomoc. Zawsze spojrzenie innej osoby może pokazać Ci lepszą perspektywę tego co Ty widzisz tylko w negatywnym świetle. Często dobrze jest też oderwać myśli od tego wokół czego ciągle krążą. Dlatego warto też po prostu porozmawiać na zupełnie inny temat, np. gdzie chciałabyś spędzić następne wakacje. I pamiętaj, że jeśli już nie dajesz rady to po prostu porozmawiaj ze specjalistą. Nie jest to powód do wstydu czy deklaracja Twojej słabości. A wręcz przeciwnie, w ten sposób pokazujesz, że masz odwagę walczyć o siebie i swoje szczęście.

Czytaj - rozluźnij umysł

Na zdjęciu znajduje się uśmiechnięta kobieta siedząca na drewnianych schodach przed domem. Ma na sobie gruby, beżowy sweter, krótkie spodenki, wełniane ocieplacze na nogi oraz brązowe buty. Trzyma w jednej ręce kubek, a w drugiej otwartą książkę. W tle widać drewnianą ścianę domu oraz roślinność.

Czytając twoja uwaga i myśli skupiają się na tym co czytasz i zaczynają odrywać się od codziennych problemów. A wtedy Twój umysł, a potem cały organizm rozluźnia się. Dlatego też regularne czytanie skutecznie zmniejsza intensywność odczuwania stresu i poprawia samopoczucie. Nie chodzi tutaj tylko o książki, możesz czytać wszystko co Cię interesuje np. ciekawe artykuły, poradniki czy nawet przepis na dobry obiad. Czytaj więc codziennie przez minimum 6 minut, pamiętaj jednak żeby robić to w ciszy. Ten zdrowy nawyk może zredukować stres nawet o 60%.

Dzierganie - zrelaksuj się

Obraz przedstawia skupioną kobietę, która siedzi na huśtawce i dzierga. Kobieta ma na sobie brązową kurtkę, biały sweter i białą opaskę na głowie. W dłoniach trzyma druty i pracuje nad kawałkiem białej dzianiny. Tło to drewniana konstrukcja, prawdopodobnie weranda lub chatka.

Dobrym sposobem na redukcję stresu jest znalezienie takiego zajęcia, które nas relaksuje i jednocześnie sprawia przyjemność. Dlatego poszukaj czegoś dla siebie, pomyśl co mogłoby sprawić, że poczujesz się lepiej i po prostu zacznij to robić.

Dla mnie jednym z takich zajęć jest właśnie dzierganie, czyli tworzenie rękodzieła na drutach lub szydełku. Dla wielu osób, w tym dla mnie, jest ono pewnego rodzaju medytacją. A w przeciwieństwie do tej typowej medytacji, nauczyć się dziergać jest dużo łatwiej.

A jak już umiemy to robić to po prostu znajdujemy wygodne miejsce bierzemy do ręki druty lub szydełko i relaksujemy się przy każdym kolejnym rządku. A po skończeniu projektu przychodzi do nas satysfakcja i duma z ukończonego własnoręcznie projektu, która dodatkowo poprawia nasze samopoczucie.

Podsumowanie

Jak już poznałaś wszystkie te sposoby to czas zacząć działać! Oczywiście nie musisz zacząć od razu robić wszystkiego na raz, spróbuj na początek wybrać sobie jeden punkt i wprowadzić go w życie. A później po trochę wprowadzać kolejne i kolejne, w miarę swoich możliwości. Efekt może nie będzie natychmiastowy i będzie to wymagało od Ciebie pewnej dyscypliny, bo ważna jest regularność. Ale gwarantuje Ci, że po pewnym czasie zobaczysz że jest coraz lepiej, a te zdrowe nawyki zakorzenią się w Twoim życiu i już nawet nie będziesz musiała o tym myśleć.

Pięknego dnia pełnego kreatywności podczas dziergania na szydełku lub drutach!

Magdalena

Blog pełen pasji i inspiracji

Zanurz się w artykuły pełne wartościowych porad i nowinek z zakresu dziergania i szydełkowania.

Na zdjęciu znajduje się kosz wypełniony włóczką i dzianiną. W koszu można zauważyć kilka kłębków włóczki w odcieniach bieli i beżu, a także druty do robienia na drutach. Włóczka jest ułożona na dzianinowych swetrach lub szalikach w podobnych kolorach.

7 min czytania

Szydełkowanie a robienie na drutach - czym się różnią? Co wybrać, druty czy szydełko? Podstawowe różnice

Zdjęcie przedstawia kobietę noszącą kremowy, dziergany sweter z długimi rękawami. Kobieta unosi obie ręce, zakrywając twarz: jedna z rąk jest zgięta w łokciu, a druga wyciągnięta w górę. Tło zdjęcia jest jednolite i neutralne.

3 min czytania

Jak radzić sobie ze stresem? Poznaj 6 sposobów na redukcję stresu

Czujesz, że przytłacza Cię codzienność? Ciężko Ci się zrelaksować i zaczynasz odczuwać niepokój, smutek, czy lęk? A może często łapiesz infekcje i już nie wiesz jak sobie z tym poradzić?

Jeśli na którekolwiek pytanie, twoja odpowiedź brzmi “TAK” to podpowiem Ci jaki może być tego powód i jak sobie z tym radzić.

Obraz przedstawia kobietę siedzącą na łóżku lub kanapie i zajmującą się robótką na drutach. Kobieta ma na sobie przytulny, kremowy sweter i jasnoniebieskie dżinsy. Projekt dziewiarski wydaje się być dużym, grubym kawałkiem, prawdopodobnie kocem lub szalikiem, wykonanym z grubej, kremowej włóczki. Kobieta używa drewnianych drutów do robienia na drutach. Obok kobiety znajduje się koszyk z kilkoma kłębkami włóczki w różnych kolorach, w tym białym i szarym. W tle widoczna jest poduszka z dekoracyjnymi elementami.

6 min czytania

Druty do dziergania — jakie wybrać na start?

Przejdź do bloga