6 min czytania
20 maja 2024
Bomb(k)owy miś
Jest mi niezmiernie miło powitać Cię w tym świątecznym projekcie. Jestem pewna, że nauczysz się w nim sporo nowych umiejętności. Ale najważniejsze jest to cudowne uczucie, które pojawi się i będzie coraz silniejsze z każdym kolejnym przerobionym półsłupkiem aż na koniec przerodzi się w nieopisaną radość i dumę.
Materiały
- Szydełko 2,2/2,25 mm
- Wypełnienie - kulka silikonowa
- Mulina/kordonek/włóczka w kolorze czarnym i białym do wyhaftowania oczu i pyszczków
- Opcjonalnie: bezpieczne oczy 6 mm
- Igła do włóczki
- Znacznik dziewiarski
- Ostre nożyczki
- Szpilki
- Widelec (do zrobienia mini pompona)
- Dzwoneczek do czapki elfa ok. 10 mm
- Włóczka typu jeans (np. YarnArt Jeans, Gazzal Jeans) w kolorach:
Miś
Biały
Szary
Różowy
Zielony
Jeżeli chcesz wybrać inne kolory, nic nie stoi na przeszkodzie. Przykładowo, miś polarny może być także misiem brązowym, a renifer może mieć czarny nosek. Tak samo jeżeli chodzi o zawieszki, ja wybrałam zielone, żeby zlewały się z kolorem choinki, ale na przykład złote też będą się pięknie prezentować :)
Skróty i wskazówki
Skróty
W poradniku często stosuję **skróty** , dlatego, podsumowałam je w jednym miejscu, abyś miała do nich ciągły dostęp/
Polskie
o.
oczko, oczka
okr.
runda, okrążenie
Angielskie (w nomenklaturze US)
ch
chain – łańcuszek, oczka łańcuszka
mr
magic ring – magiczne kółko
sc
single crochet – półsłupek
dc
double crochet – słupek
inc
increase – dodaj oczko, 2 półsłupki w jedno oczko
dec
decrease – odejmij oczko, przerób dwa półsłupki razem, w domyśle - w „niewidzialny” sposób
sl st
slip stitch – oczko ścisłe
(...) xn
wykonaj instrukcję z nawiasu n ilość razy
[...]
liczba oczek po skończeniu danego okrążenia
Wymiary
Ostateczny rozmiar zależy w dużej mierze od rodzaju włóczki i rozmiaru szydełka, ale także od napięcia nitki i od tego, jak ściśle pracujesz.
Wymiary zwierzaków wykonanych przeze mnie z YarnArt Jeans, Alize Cotton Gold Hobby i Etrofil Jeans szydełkiem 2,2 mm (z akcesoriami, bez zawieszek) to: pingwinek – 9 cm, renifer - 10 cm, miś – 8 cm.
Poziom trudności
Dla średniozaawansowanych
Wskazówki – ważne informacje
Przed rozpoczęciem pracy przejrzyj cały wzór, aby być **świadomą** całego procesu, użytych technik i wszystkich opcji do wyboru.
Nawet jeżeli pisana instrukcja jest dla Ciebie w pełni jasna, gorąco zachęcam Cię do korzystania również z **tutorialu wideo**, ponieważ znajdziesz tam sporo drobnych wskazówek i trików, których nie ma w instrukcji :)
Cała robótka wykonana jest w ciągłych okrążeniach spiralnych, bez łączenia rzędów, chyba, że we wzorze zaznaczono inaczej (np. w przypadku kołnierza).
Ważne jest utrzymanie stałego, mocnego naprężenia włóczki, aby uniknąć dziur w robótce. Wyjątkiem jest kołnierz, który można przerobić luźno.
Znacznik oznacza koniec każdego okrążenia. Jeżeli jesteś przyzwyczajona do zaznaczania pierwszego oczka, zwróć na to uwagę przy porównywaniu swojej robótki do **zdjęć i tutorialu.**
Do wykonania zwierzaków możesz użyć zarówno półsłupków X, jak i V - nie wpłynie to na wygląd zabawek, chociaż przy półsłupkach X mogą wyjść nieco mniejsze. Bombki, które zobaczysz we wzorze i tutorialu zrobione są z półsłupków V.
Podstawowy kształt bombek zrobiony jest w taki sposób, aby robótka była jak najbardziej okrągła - co drugi rząd ma przesunięte miejsce dodawania i odejmowania oczek. Różnicę możesz zobaczyć na porównaniu niżej.
Czego się nauczysz?
Niniejszy projekt dedykowany jest zarówno osobom zaawansowanym, jak i początkującym, które jednak swoją pierwszą szydełkową robótkę mają już za sobą. Mimo, że podstawowe techniki takie jak wymienione poniżej w większości nie są wytłumaczone **krok po kroku w instrukcji**, zobaczysz je na tutorialu wideo, co pozwoli Ci je sobie przypomnieć lub uzupełnić wiedzę.
Techniki, które powinnaś już umieć:
- Magiczne kółko
- Półsłupek
- Słupek
- Łańcuszek
- Oczko ścisłe
- Praca ze znacznikiem
- Dodawanie, odejmowanie oczek - zwykłe i "niewidzialne"
- Zakańczanie robótki na okrągło
Natomiast każda nowa lub trudniejsza technika jest **dokładnie opisana** we wzorze oraz szczegółowo pokazana i omówiona w tutorialu.
Techniki – co nowego:
- Przyszywanie płaskich i wypukłych elementów
- Zabezpieczanie końców w robótce
- Haftowanie oczu i detali
- Praca w okrążeniach łączonych
- Praca w rzędach zwrotnych i szydełkowanie na brzegu
- Pęczek pętelek
- Łączenie dwóch części podczas szydełkowania
Dodatkowo na filmach znajdziesz dużo drobnych wskazówek jak usprawnić sobie pracę i poradzić sobie z niektórymi problemami :)
Moduł 1: Miś
Ważne!
W poniższym wzorze na misia znajdziesz szczegółowo opisane wszystkie kroki. Część z nich, tzn. głowa, kołnierz, pyszczek i policzki, są zrobione w identyczny sposób także w przypadku pingwina i renifera - w kolejnych modułach są więc odnośniki do modułu misiowego.
Miś - głowa
Głowa wykonana jest w całości z białej włóczki.
- 6 sc w magiczne kółko [6]
- inc x6 [12]
- (1 sc, inc) ×6 [18]
- 1 sc, inc, (2 sc, inc) ×5, 1 sc [24]
- (3 sc, inc) ×6 [30]
- 2 sc, inc, (4 sc, inc) ×5, 2 sc [36]
- (5 sc, inc) ×6 [42]
- 3 sc, inc, (6 sc, inc) ×5, 3 sc [48]
- -17. sc dookoła (9 okrążeń) [48]
Zabezpiecz ostatnie oczko, aby robótka się nie spruła. Możesz to zrobić na dwa sposoby: rozciągnąć ostatnią pętelkę lub włożyć w nią znacznik.
Wyszyjesz teraz oczy. Możesz to zrobić także po skończeniu szydełko-wania głowy i przyszyciu pyszczka, szczególnie jeżeli chcesz zmienić ich pozycję. Z kolei jeżeli wybierasz zamontowanie bezpiecznych oczu, zrób to teraz.
Miś – oczka haftowane
Wyszyj najpierw jedno oko, a potem drugie. Pozwoli to odpowiednio zabezpieczyć końce włóczki, które zwiążesz osobno dla każdego z oczu. Zapobiegnie to też naciąganiu i rozluźnianiu się wewnętrznych nitek podczas wypełniania i po zakończeniu głowy. Warto wyszyć takie elementy w tym momencie, bo pracuje się prościej mając dostęp do wnętrza robótki.
Góra oczu znajduje się między 12. a 13. okrążeniem, a dół między 13. i 14., da to oko wysokości jednego rzędu. Pomiędzy oczami jest 10 oczek odstępu.
Teoretycznie może się wydawać, że nie ma znaczenia, z której strony głowy wyszyjesz oczy, jednak po przeciwnej stronie od znacznika nie ryzykujemy niewłaściwego policzenia rzędów, a oczka układają się bardziej równolegle.
Nawlecz na igłę czarną włóczkę. Nie zawiązuj supełka na początku. Zostawiając krótki początek włóczki wewnątrz, zrób 5-6 ściegów między dwoma punktami. Jeżeli kształt oka Ci odpowiada, zawiąż oba końce wewnątrz głowy.
Wyszyj oczy po przeciwnej stronie od znacznika.
Zaznaczone umiejscowienie oczu.
Nawlecz włóczkę i wykonaj pierwszy ścieg o wysokości jednego półsłupka.
Początek włóczki został luźno w środku robótki.
Wykonaj 5-6 pociągnięć, aby uzyskać pożądany kształt oka.
Aby włóczka nie nakładała się na siebie, podczas zaciągania przytrzymaj ją palcem.
Zawiąż końce wewnątrz robótki.
Utnij włóczkę.
Oko gotowe. Zrób drugie w taki sam sposób.
Białe refleksy
Weź **białą włóczkę** podzieloną na pół (lub kordonek). Zostawiając krótki początek, wyprowadź włóczkę na górze oka, mniej więcej na środku jego szerokości. Wbij się z powrotem w środek oka, tworząc cienką pionową linię. Zawiąż końce włóczki wewnątrz głowy, ale uważaj, aby nie zacisnąć za mocno, żeby biała włóczka nie schowała się między czarną. Jeżeli tak się stanie, wyciągnij ją lekko ku górze używając igły.
Efekt końcowy. Powtórz przy drugim oku w dokładnie taki sam sposób.
Bezpieczne oczy
Włóż oczy pomiędzy okr. 13. i 14., w odstępie 10 oczek, po przeciwnej stronie od znacznika. Załóż zatyczki i zaciśnij mocno.
Brwi
Używając czarnej włóczki podzielonej na pół lub kordonka, wyszyj brew nad okiem. Góra brwi znajduje się 3 oczka bezpośrednio nad okiem i schodzi przez jedno oczko w dół po skosie w kierunku boku głowy. Zabezpiecz końce włóczki tak jak poprzednio. Powtórz z drugiej strony, analogicznie - brew będzie nachylona w drugą stronę.
Miś – zawieszka
Utnij kawałek zielonej włóczki (lub w wybranym przez siebie innym kolorze) o długości ok. 25–30 cm. Nawlecz na igłę. Wybierz dwa przeciwległe punkty między magicznym kółkiem a okrążeniem 2., na linii równoległej do linii oczu - dzięki temu bombka będzie wisieć oczami do przodu. Przewlecz włóczkę między tymi dwoma punktami, zaczynając i kończąc wewnątrz. Wciągnij całą włóczkę do wnętrza głowy, wyrównaj końce i zawiąż je na podwójny supeł w miejscu, w którym chcesz, aby zawieszka się kończyła. Wyciągnij włóczkę na zewnątrz, do samego supełka.
Miś – głowa
Kontynuuj szydełkowanie głowy. Włóż znacznik z powrotem w ostatnie oczko, jeżeli używałaś go do zabezpieczenia pętelki.
- 3 sc, dec, (6 sc, dec) ×5, 3 sc [42]
- (5 sc, dec) ×6 [36]
- 2 sc, dec, (4 sc, dec) ×5, 2 sc [30]
- (3 sc, dec) ×6 [24]
Zacznij wypełniać głowę i wypełniaj na bieżąco do samego końca. Postaraj się, aby głowa miała okrągły kształt, tzn. żeby góra lub dół nie były płaskie. Na tutorialu wideo pokazuję jak uzyskać taki efekt.
- 1 sc, dec, (2 sc, dec) ×5, 1 sc [18]
- (1 sc, dec) ×6 [12]
- dec ×6 [6]
Utnij włóczkę, zostawiając krótki koniec. Nawlecz włóczkę na igłę i pracując od środka, przewlecz igłę przez przednią pętelkę każdego z pozostałych oczek. Zaciągnij mocno i schowaj koniec w robótce (patrz zdjęcia na następnej stronie).
Jeżeli w przerabianiu ostatnich okrążeń przeszkadza Ci wypełnienie, możesz pomóc sobie wkładając do środka środkowy palec (jak na zdjęciu).
Początek włóczki został luźno w środku robótki.
Wykonaj 5-6 pociągnięć, aby uzyskać pożądany kształt oka.
Aby włóczka nie nakładała się na siebie, podczas zaciągania przytrzymaj ją palcem.
Początek włóczki został luźno w środku robótki.
Wykonaj 5-6 pociągnięć, aby uzyskać pożądany kształt oka.
Aby włóczka nie nakładała się na siebie, podczas zaciągania przytrzymaj ją palcem.
Początek włóczki został luźno w środku robótki.
Wykonaj 5–6 pociągnięć, aby uzyskać pożądany kształt oka.
Aby włóczka nie nakładała się na siebie, podczas zaciągania przytrzymaj ją palcem.
Aby głowa miała jak najbardziej regularny kształt, możesz uformować ją poprzez ściskanie i rolowanie pomiędzy dłońmi.
Aby końce złotej nitki były jak najmniej widoczne, postaraj się je schować wewnątrz splotów, pomiędzy poszczególnymi nitkami słupków. Bardziej szczegółowo omawiam to na tutorialu wideo :)
Wspaniałego dnia pełnego inspiracji i kreatywności podczas dziergania z włóczką i szydełkiem!
Magdalena
Blog pełen pasji i inspiracji
Zanurz się w artykuły pełne wartościowych porad i nowinek z zakresu dziergania i szydełkowania.
7 min czytania
Szydełkowanie a robienie na drutach - czym się różnią? Co wybrać, druty czy szydełko? Podstawowe różnice
3 min czytania
Jak radzić sobie ze stresem? Poznaj 6 sposobów na redukcję stresu
Czujesz, że przytłacza Cię codzienność? Ciężko Ci się zrelaksować i zaczynasz odczuwać niepokój, smutek, czy lęk? A może często łapiesz infekcje i już nie wiesz jak sobie z tym poradzić?
Jeśli na którekolwiek pytanie, twoja odpowiedź brzmi “TAK” to podpowiem Ci jaki może być tego powód i jak sobie z tym radzić.